Yükleniyor...
Çalışma Saatleri
  • Salı-Pazar 08:00 - 20:00
  • Cumartesi 08:00 - 18:00
  • Pazartesi Kapalı
Bize Ulaşın
Sorunuz mu var? Şimdi Sorun.

Mesajınız başarıyla gönderilmiştir!

Bir şeyler ters gitti, formu yenilemeyi ve tekrar göndermeyi deneyin.

Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı

Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programı
Okuma güçlüğü (disleksi) olan çocuklar genellikle harf-hece atlayarak, kelimelerin sonlarını uydurarak, harflerin-hecelerin yerlerini değiştirerek sesleri birbirine karıştırarak (b-d, p-g gibi) okuma yaparlar. Satırı takip etmekte ve okuduklarını anlamada zorlanırlar. Sözcük dağarcıkları gelişmiş olsa da kelimeler ve anlamları arasında düşünsel bağlantı kurmakta güçlük çekerler.

Yazma güçlüğü (disgrafi) olan çocuk, genellikle okunaksız, kuralsız, kelimelerin arasına boşluk bırakmadan, satır dışına taşırarak ya da sayfayı doğru kullanamadan yazar. Kimi disgrafi çocuklar ise sadece büyük temel harfleri kullanarak yazar ya da bir kelime içerisinde hem büyük ve hem de küçük harfleri kullanarak yazarlar (KaLEm, Ayşe gibi).

Diskalkuli zekâ ve öğrenmeyle ilgili geriliği olmayan öğrencinin temel matematiksel işlemlerde zorlanması ve yaşıtlarından düşük performans sergilememesiyle kendini gösterir. Dört işlemi yapmakta zorlanma, çarpım tablosunu öğrenmede güçlük, sayı sayma, tane kavramını karıştırma ve zaman kavramlarını unutma ve karıştırma gözlenebilir.