Yükleniyor...
EVDE KAL, MUTLU KAL!....

Covid-19 virüsünün sebep olduğu şu eve kapalı günlerimizde, ailemizle evde vaktimizi daha verimli geçirmek, bu süreci stressiz atlatmak ve çocuğumuzun eğitim hayatını sekteye uğratmadan süreci yönetmek adına neler yapabiliriz?

Öncelikle hayatın her alanında olduğu gibi plan-program yapmak burda da ilk hedefimiz olmalı. Günlük rutinimizi belirlemeli, bu program belirlenirken tüm aile bireylerinin fikri alınmalı, programın gerekliliği hakkında konuşulup anlaşılmalıdır. Örneğin ; her gün için çocuğun ders çalışacağı saatler, oyun saatleri, tv saatleri, ailecek etkinlik saatleri belirlenmeli ve çocuklara da örnek olup hep birlikte programa uyulması sağlanmalıdır. 

Programı oluştururken nelere dikkat etmeli, programa neler eklemeliyiz?

1) Ders saatleri çok uzun tutulmamalıdır bu sayede çocuğun sıkılıp ders çalışmaktan vazgeçmesinin önüne geçilmesi hedeflenir.

2) Ders çalışmaya teşvik amaçlı , ders saatinin bitiminin ardından programa çocuğun hoşuna gidecek pekiştireç etkinlikler eklenebilir. Örneğin çocuk tablet oyunları oynamaktan çok hoşlanıyor ise ders bitiminde 15 dk , 20 dk sınırları belli oyun etkinlikleri eklenebilir.

3) Çocuklarımızdan evde geçirilen vakti değerlendirme amaçlı bol kitap okuma etkinlikleri istememiz çok normaldir ancak bu süreçte bu isteği çocuklarımıza sunarken kitap okumayı sadece onlardan beklememeliyiz, bir kitap okuma saati belirleyerek biz de onların süreçlerine katılım sağlayabilirsek çocuklarımızı kitap okuma konusunda daha kolay ikna edebiliriz ve çocuklarımıza örnek oluruz.

4) Eğer çocuğumuzun okulda kullandığı bir eğitim seti , test kitabı vs eğitim materyali varsa evde kalınan sürede çocuğun bilgilerinin unutulmaması ve akademik ilerleyişinin devamı için setler veya test kitapları çocuğun eğitim programına eklenmeli, çocuğun eğitim setini günbegün takip ederek tamamlaması sağlanmalıdır. Örneğin günde bir sayfa matematik , bir sayfa Türkçe çalışması yapması planlanarak , çocuk çalışmasını bitirince sayfalar kontrol edilip değerlendirilmelidir. Aynı şekilde okul öncesi çocuklar içinde eğitim setlerinin çalışımının sürdürülmesi gereklidir.

5) Çocukların aileleri ile yaptığı etkinlikler onlar için çok eğlenceli ve kalıcı izlidir. Bu yüzden bu süreçte çocuğumuzla mümkün olduğunca ilgilenmeliyiz eğer çocuğumuz henüz okul öncesi düzeyde ise onunla gazete, dergi, masal kitabı gördüğümüz bir çok materyali yorumlayarak günlük hikaye etkinlikleri yapabiliriz.

6) Çocuklarımızı günlük rutinimize davet edip onlara görevler verebiliriz. Örneğin beraber mutfağa girip pasta yapabilir yada yemeği hazırlarken onlara yapabilecekleri basit görevler verip onları takdir ederek onların özgüvenini pekiştirebiliriz.

7) Bu süreçte evden dışarı çıkmadan, ailecek oynayabileceğimiz oyunlar araştırıp, imkanımız var ise internet üzerinden o oyunları temin ederek boş vakitlerimizi eğlenceği hale getirebiliriz.

8) Ailecek izlenebilecek eğitici filmler araştırılarak birlikte sinema saatleri düzenlenip, filmin bitiminde beraberce filmin değerlendirilmesi yapılıp, film üzerine sohbetlerde bulunabiliriz.

9) Evde çocukların yaşam alanlarını düzenlemede fikirleri alınıp hobiler geliştirilebilir, yaşam alanları beraberce düzenlenip süslenebilir. Örneğin çocukların odalarındaki küçük bir alan boyanarak beraberce resimlenip çocuklarının alanlarını benimsemesi sağlanabilir.

10) Çocuklar enerjilerini kontrol etmekte zorlanırlar bu yüzden onlara enerjilerini boşaltabilecekleri etkinlikler sunmalıyız. Örneğin beraber müzik eşliğinde danslı oyunlar oynanabilir yada internet üzerinden yaş aralığına uygun ev egzersizleri izlenip yapılarak çocukların fazla enerjilerini atmaları sağlanabilir.

11) Bu süreçte genelde çocuklarınız ile gerçek oyunlar oynamanızı öneriyoruz ancak siz gene de tablet veya telefon oyunları oynamayı da zaman zaman gerekli görüyor iseniz Google play üzerinden TRT çocuk uygulaması indirip incelemenizi tavsiye ederim.


Uzun lafı kısası evde yapılacak etkinlik çoktur yeter ki insan istesin. Sadece birazcık yaratıcı olmak ve çocukların oyunlarına dahil olmaya çalışmak birçok yeni etkinlik için vesile olacaktır. Bu süreçte çocuklarınız ile sağlıklı , huzurlu ve verimli günler geçirmeniz dileği ile #EVDEKAL #MUTLUKAL

EVDE ÇOCUKLARLA YAPILABİLECEK ÖRNEK ETKİNLİKLER